III Orszak Trzech Króli w Jugowie.

Dnia 6 stycznia bieżącego roku wszystkie drogi w Gminie  Nowa Ruda prowadziły do pięknie przyprószonego śniegiem Jugowa. Na parkingu Nadleśnictwa Jugów w Jugowie spotkali się uczestnicy ulicznych jasełek, aby jako jedna drużyna  z 900 z całej Polski świętować przybycie do narodzonego Jezusa króli: Kacpra , Melchiora i Baltazara.  W tym roku do udziału w kolorowym korowodzie społeczności  Jugowa i Przygórza zaprosiły: Parafię św. Barbary  w Drogosławiu  oraz reprezentację wsi Gminy Nowa Ruda: Sokolec, Dzikowiec, Koszyn oraz Bożków.

Zgodnie ze staropolskim zwyczajem wszystkich przybyłych gości ciepłymi słowami powitali gospodarze jugowskich uroczystości: ks. Krzysztof Kaczmarek proboszcz Parafii Jugów, Gabriela Buczek Dyrektor Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda,  Mariola Miśkiewicz przedstawiciel Nadleśnictwa Jugów w Jugowie, Bożena Sołek-Muzyka Przewodnicząca Rady Gminy Nowa Ruda oraz Marcin Anosik Radny Rady Gminy Nowa Ruda. Przepiękny, kolorowy korowód zabezpieczały jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z: Jugowa, Drogosławia, Woliborza, Ludwikowic oraz Dzikowca Kłodzkiego. Orszak III Króli prowadził przedstawiciel Stowarzyszenia „Rajdowy Jugów”, powodując rykiem silnika, że wysoko w niebie Aniołowie słyszeli jaka piękna uroczystość ma miejsce u podnóża Gór Sowich. Następnie za główną flagą orszakową, niesioną przez Brać górniczą z Jugowa, podążali na koniach (Jazda  konna „ Jackowa Góra” w  Świerkach) Trzej Królowie oraz ks. Krzysztof Kaczmarek.  Kolejną grupę stanowili: Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Drogosławia, przedstawiciele Zespołu Pieśni i Tańca Nowa  Ruda oraz Orszakowe Rodziny. Następnie w kolorowym korowodzie podążali uczestnicy niebieskiego, zielonego i czerwonego orszaku.

Orszak niebieski utworzony przez mieszkańców Jugowa, na terenie Nadleśnictwa Jugów w Jugowie przygotował scenkę pt. „U Heroda”.  Orszak  zielony reprezentowany przez społeczności Drogosławia i Przygórza, na placu przy Domu Opieki Społecznej w Jugowie  przygotował stację „ Pole pasterzy”. Orszak czerwony składający się z przedstawicieli sołectw: Koszyn, Dzikowiec, Bożków i Sokolec  odpowiadał za scenkę „ Bóg się rodzi”, którą w tym roku przygotowała społeczność Zespołu Szkół Nr 1 w Jugowie. Na zakończenie  orszaku, przed Kościołem pw. Św. Katarzyny w Jugowie,  przybyli goście, z okazji 100-lecia odzyskanie Niepodległości przez naszą ojczyznę oraz pogonienia bolszewików przez Marszałka Józefa Piłsudskiego spod Warszawy, wypuścili w niebo 100 białych i 100 czerwonych balonów.

Kolejnym punktem jugowskich uroczystości była Msza św. koncelebrowana przez ks. Krzysztofa oraz ks. Stanisława, podczas której wręczono nagrody za najpiękniejsze orszakowe przebrania dzieci oraz Orszakowe Rodziny. Na zakończenie uroczystości wszyscy goście udali się na plac przy Zespole Szkół Nr 1 w Jugowie gdzie przedstawiciele KGW Jugów częstowali gorąca zupą grochową, Sołtys Jugowa podawała gulasz z dziczyzny (dzik ufundowany przez Koło łowieckie „Diana” Nowa Ruda), nauczyciele Zespołu Szkół Nr 1 w Jugowie częstowali tortem ( fundator Barbara Izbińska Cukiernia- piekarnia Wolibórz). Górnicy i strażacy witali przybyłych na orszak gości gorącą, wzbogaconą  herbatką.

Organizatorzy III Orszaku Trzech Króli w Jugowie: Parafia Św. Katarzyny w Jugowie, Wójt Gminy Nowa Ruda, Nadleśnictwo Jugów w Jugowie, Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda, Parafa Św. Barbary w Drogosławiu, Zespół Szkół Nr 1 w Jugowie, Szkoła Podstawowa Nr 6 im. płk. Józefa Sokola w Nowej Rudzie, Koło łowieckie „Diana„ Nowa Ruda, KGW Jugów, Klub Seniora Wrzos w Jugowie Jugowska brać górnicza, OSP Jugów, OSP Drogosław,  Stowarzyszenie „Rajdowy Jugów”,Tygodnik  społeczno- kulturalny „Noworudzianin”, sołectwa: Jugów, Przygórze, Koszyn, Dzikowiec, Bożków oraz Sokolec wyrażają bezgraniczną wdzięczność sponsorom  za pomoc przy organizacji uroczystości, za to że wśród darów dla Jezusa nie zabrakło tych szczególnych- życzliwości i ofiarności.

Sponsorzy III Orszaku Trzech Króli w Jugowie: ks. Krzysztof Kaczmarek, Adrianna Mierzejewska Wójt Gminy Nowa Ruda, Jan Lenart Nadleśniczy Nadleśnictwa Jugów, Radni Rady Gminy Nowa Ruda: Bożena Sołek- Muzyka, Magdalena Tomkiewicz, Marcin Antosik, Kazimierz Łaba, Mirosław Dziedzic, Marek Bidziński, Bolesław Pietruszewski, Janusz Maślanka, Gabriela Buczek Dyrektor Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda, Wojciech Kołodziej Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowej Rudzie, Barbara Izbińska  Piekarnia- Cukiernia Wolibórz, Jan Borkowski Prezes Koła łowieckiego „Diana” Nowa Ruda, Kazimierz Gądek Komendant Twierdzy Srebrnogórskiej, Leszek Kopcio Kawiarnia „ Biała lokomotywa”,  Anna Godek Stacja narciarska „ Przy Górze”, Stacja Narciarska SKI Wyciąg Nr 5, „Az- Gaz” Zbigniew Aibin, Barbara Korbas Dyrektor Muzeum Górnictwa Nowa Ruda, Marzena Tyś Sala zabaw „Bajkolandia”, Łukasz Kantorski Restauracja Rycerska, Ellżbieta Byczkowska Sklep spożywczy, Sandra Czudziak- Szczurk Sklep spożywczy, Anna Grudewicz Sklep spożywczy, Ewa Kasza Sklep Spożywczy, Piotr Sapeja Sklep spożywczy „Oliwia”, Edyta Kucharska Sklep spożywczy, Aldona Łaba Sklep spożywczy, Katarzyna Kopacz Sklep spożywczy „U Jadzi” oraz Magdalena Śmigiel.

Autor zdjęć: Grzegorz Miołajek.